poniedziałek, 11 marca 2013

MAGIA SZKŁA


Wśród projektantów z którymi mamy przyjemność współpracować są prawdziwe zdolniachy i wschodzące gwiazdy polskiego wzornictwa, co jakiś czas przygotujemy dla Was szerszy materiał.
A dzisiaj przybliżymy Wam sylwetkę Agnieszki Bar. My jesteśmy pod wrażeniem jej projektów,  pięknych i prostych form... 
A zarazem bardzo funkcjonalnych, co w przypadku szkła nie zawsze idzie w parze. 

Agnieszka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Studiowała także sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie (2006) oraz w Technic University w Libercu na Wydziale Designu (2004).

Animatorka, trenerka i mentorka w zakresie designu. Współtworzy grupę projektową Wzorowo - www.wzorowo.com.
Od 2011 Asystentka w Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego (prof. Kazimierza Pawlaka), na Wydziale Ceramiki i Szkła, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Agnieszka  ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów, publikacji i wystaw. Pełną dokumentacje tych zdarzeń  znajdziecie na jej stronie http://agnieszkabar.pl.

Prace Agnieszki na wystawie UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND
Korea Foundation Cultural Center Gallery, Seul (Korea)  9-30 sierpnia 2012 www.unpolished.pl
Wazon Group Vase na ekspozycji Showroomu firmy VITRA
Salone Internationale del Mobile, Mediolan (Włochy) kwiecień 2012 
 Prace Agnieszki były także prezentowane na ważnej wystawie
„Young Creative Poland” w ramach Salone del Mobile, Triennale Muzeum Designu, Mediolan (Włochy) kwiecień 2010Spytaliśmy Agnieszkę o kilka interesujących nas zagadnień. Mamy nadzieję, że i Was zainteresują odpowiedzi, tym bardziej, że projektantka naprawdę fajnie i treściwie potrafi mówić o swojej pracy :)

Szkło jest wyjątkowo specyficznym materiałem i trudnym medium.  Dlaczego wybrałaś pracę właśnie z tym materiałem? Nie kusiła Cię nigdy ceramika ? 

Wybór kierunku w liceum w wieku 15 lat nie był w pełni świadomy, jednak szkło zainteresowało mnie na tyle, że postanowiłam kontynuować zdobywanie doświadczeń w pracy z tym materiałem.
Fascynują mnie możliwości i właściwości szkła, jego żywa struktura, zmiany stanów skupienia i kontrastowe cechy: lepkość gorącej płynnej masy kontra twardość i chłód w gotowych przedmiotach. Przejrzystość i neutralność, z których chętnie korzystam w projektach użytkowych. Z ceramiką miałam kontakt przy okazji projektów realizowanych w Grupie Wzorowo, to również interesujące medium. Mimo wszystko magia szkła wygrywa :)

 
Czy szkło jest ponadczasowe?

Zabawne - w jednym z wywiadów padło to samo pytanie :) Z jednej strony wytwarzanie naczyń szklanych do dzisiaj odbywa się niemal niezmienioną techniką dmuchania i formowania, z drugiej zaś od pierwszej przygody ze szkłem do dziś człowiek wciąż go udoskonala, dostosowuje do aktualnych potrzeb. Powstają rewolucyjne rozwiązania takie jak szkła aktywne, w których możliwe jest sterowanie np. transparentnością. Jeśli wziąć pod uwagę długą historię i obecny rozwój szkła, można uznać ten materiał za ponadczasowy.

Twój ulubiony produkt własnego projektu?

Trudno wybrać jeden.
Projekty 'Owca' i 'Group vase' lubię za to, że dają się oswoić. Możliwość komponowania w nich roślin powoduje, że nawiązujemy relacje z tymi przedmiotami, a nie tylko kontakt wzrokowy.
Najbardziej jednak cenię naczynia "Na palec". Są minimalne, bo posiadają tylko to co niezbędne do użytkowania: przejrzyste ścianki, przez które pięknie widać serwowane napoje czy przekąski, wnętrze na ową zawartość o łagodnym kształcie oraz subtelne wgłębienia, które ułatwiają chwytanie. Są zgrabne i uniwersalne.

 Na zdjęciach Agnieszka podczas realizacji obiektów w studio szklarskim.WAZONIK GRUPOWY - składa się z trzech zbiorników, co pozwala na używanie go do kilku rodzajów roślin niezależnie. Idealny do kuchni na drobne kwiaty i świeże zioła. Świetnie sprawdzi się w wiosennych kompozycjach. Wystarczą zwykłe, kwitnące gałązki i mamy absolutnie niebanalną dekoracje :)

TUBES czyli szklane pojemniki dedykowane na sypkie przyprawy . Probówki zostały potraktowane bardzo plastycznie, przez co straciły swój laboratoryjny charakter. 


 
  Obiekt unikatowy  "Owca" w wiosennym uczesaniu ;)

SZKLANKI NA PALEC - jeden z ulubionych projektów Agnieszki :) Bardzo ergonomiczne szklanki do zimnych napojów. Subtelne wgłębienia zapewniają maksymalny komfort trzymania. 
Projekt został nagrodzony podczas prestiżowych Targach Tendence we Frankfurcie w kategorii „Talents”, oraz przez kwartalnik projektowy 2+3d ! 

Projekty autorstwa Agnieszki Bar na Ihatedesign.pl najdziecie pod tym linkiem - http://ihatedesign.shoper.pl/pl/producer/AGNIESZKA-BAR/39
Jest też niespodzianka. Projektantka przygotowała promocję na zestaw sześciu szklanek na palec !


Wszystkie wykorzystane zdjęcia pochodzą z archwium projektantki i zostały wykorzystane za jej zgodą.
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz